Menu

Jak wygląda leczenie jaskry?

7 marca 2019 - Blog

Ludzkość coraz częściej boryka się z problemami ze wzrokiem. Jedną z najbardziej poważnych chorób oczu jest jaskra, która może prowadzić do znacznego pogorszenia się widzenia lub całkowitej utraty wzroku.

Czym jest jaskra?

Jest to choroba oczu, która niestety często przebiega bez większych objawów. Wykrycie jej przez samego chorego może być trudne, a zauważalne zmiany mogą występować już w zaawansowanym stadium. W przedniej komorze oka krąży ciecz wodnista u osoby zdrowej. Musi być jej odpowiednia ilość, ponieważ wywiera ona wpływa na ciśnienie wewnątrz oka. Jest ono regulowane przez wpływanie i odpływanie wspomnianej cieczy wodnistej. Kiedy jednak pacjent choruje na jaskrę – przepływ cieczy wodnistej odbiega od normy, a więc gromadzi się, co prowadzi do rośnięcia ciśnienia wewnątrz oka, a to z kolei, stopniowo psuje nerw wzrokowy.

Do wykrycia i diagnostyki jaskry przeprowadza się badanie dna oka, oceniające stan nerwu wzrokowego (OCT), badanie pola widzenia, kąt przesączenia, tomografię optyczną, czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jakie są rodzaje jaskry?

-Jaskra pierwotna otwartego kąta
-Jaskra z normalnym ciśnieniem
-Jaskra zamkniętego kąta
-Jaskra wtórna
-Jaskra wrodzona

Leczenie jaskry

Zależnie od zaawansowania oraz typu jaskry, na jaki choruje pacjent – stosuje się różne metody leczenia. Najczęściej chory musi korzystać ze specjalnych kropli do oczu, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia w oku – zwiększając lub zmniejszając przepływ płynu. Niestety, mimo pozornego przeświadczenia o nieszkodliwości kropli na jaskrę – są one dosyć silnym specyfikiem i ich stosowanie może nieść ze sobą wiele skutków ubocznych, jak na przykład alergie, silne pieczenie, rozmazane widzenie, swędzenie itd.

Kiedy krople okazują się być metodą nieskuteczną, konieczne jest wykonanie bardziej inwazyjnego sposobu – operacji chirurgicznej. Polega ona na utworzeniu drogi, którą ciecz wodnista będzie mogła odpływać z przedniej komory oka.

Podczas jaskry stosuje się również zabiegi korekcyjne, takie jak irydoplastyka i irydotomia.