Menu

Kiedy należy wykonać USG oka? Przebieg badania

7 marca 2019 - Blog

Oczy są niezwykle delikatnymi elementami ludzkiego ciała, a więc tym bardziej należy o nie dbać, wykonując odpowiednie badania. Każdy człowiek powinien stawiać się u specjalisty na cyklicznym badaniu wzroku. Jeżeli okulista wykryje chorobę oczu, konieczne będzie przeprowadzenie innych, bardziej skomplikowanych pomiarów, na przykład USG oka A i B.

Czym są badania USG A i B?

Występują dwa rodzaje USG oka, A oraz B. Pierwszy rodzaj ma za zadanie określić długość gałki ocznej i ocenić struktury wewnątrz oka. Dzięki temu specjalista jest w stanie obliczyć moc soczewki wewnątrzgałkowej podczas kwalifikacji do zabiegu usuwania zaćmy. Mierzy się również głębokość komory przedniej, grubość rogówki, długość osiową gałki ocznej. Pomiary są wykonywane szybko i kilkukrotnie, natomiast wynikiem jest ich uśrednienie.

Jakie są wskazania do wykonania USG oka A?

Za pomocą USG A mierzy się długość osiową gałki ocznej, moc optyczną sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej stosowanej podczas zabiegu usuwania zaćmy, postęp wysokości krótkowzroczności, głębokość komory przedniej oka i grubości soczewki, mięśnie gałkoruchowe w oczodole, postęp nowotworów wewnątrzgałkowych, ocenia się również reflektywność różnych struktur w oku.

USG w projekcji B natomiast służy do uwidocznienia struktur wewnętrznych oka lub wykrycia patologii znajdujących się wewnątrz oka, nawet w przypadku zaawansowanej zaćmy, kiedy inne pomiary mogą być utrudnione. Ten typ USG oka służy również do dokonywania pomiarów nie struktur gałki ocznej, ale oczodołu.

Jakie są wskazania do wykonania USG oka i oczodołu B?

Służy ono do obrazowania wnętrza gałki ocznej nawet przy niesprzyjających warunkach w przypadku zaćmy. USG w projekcji B pozwala również na diagnostykę wysiękowo-krwotocznych postaci zwyrodnienia plamki, odwarstwienia siatkówki, zmian proliferacyjno-krwotocznych w przypadku cukrzycy i stanów pourazowych. Badanie pozwala również sprawdzić tylny odcinek oka względem krwotoków i stanów zapalnych, jak i wykryć oraz odnaleźć ciała obce wewnątrzgałkowe.

Jak przebiega badanie USG oka?

Na sam początek warto powiedzieć, że badanie USG B jest w pełni bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Trwa ono niedługo – zazwyczaj kilka/kilkanaście minut, podczas których pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub leżącej. Specjalista naniesie skromną ilość specjalnego żelu na powieki, a następnie, za pomocą ultrasonografu sprawdzi strukturę oka, wyświetlaną na monitorze urządzenia. Efektem badania jest wydruk obrazów oraz wyników niektórych pomiarów badanych struktur. Wspomniany wynik jest gotowy od razu po dokonaniu pomiaru.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku USG A, ponieważ wymagane jest delikatne znieczulenie rogówki. Dlaczego? Ze względu na komfort pacjenta – końcówka sondy jest przykładana do oka. Całe badanie trwa chwilę, jest bezbolesne. Po ukończeniu badania czasami wzrok przez moment jest zamglony, jednak stabilizuje się w kilka minut.