Menu

Regularne badanie wzroku

Wedle przekonania wielu osób – zdrowie jest najważniejsze. Bez niego nie można normalnie funkcjonować, tym bardziej więc warto o nie zadbać jak najlepiej. Ludzki organizm jest skomplikowaną maszyną i wiele elementów może mieć usterkę, tyczy się to również wzroku, który jest jednym z najdelikatniejszych zmysłów.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że o wzrok szczególnie powinno się zadbać. Przecież oczy działają kilkanaście godzin na dobę, a więc mogą zacząć szwankować z naprawdę wielu powodów. Należy wspomnieć chociażby o obecności nowych technologii w naszych życiach. Dosłownie każdy posiada swojego smartfona i osobisty komputer. Ekrany tych urządzeń mają negatywny wpływ na ludzki zmysł wzroku, tym bardziej, jeżeli przed monitorami przesiaduje się regularnie. To oczywiste, że obecnie nie jest możliwe większe ograniczenie korzystania z tych urządzeń, dlatego tym bardziej trzeba mieć na uwadze fakt, że wzrok powinno się regularnie badać u specjalisty.

Mimo, że każda osoba dorosła powinna badać swój wzrok raz na dwa lata, to niewielkie grono stosuje się do tego zalecenia.

Kiedy pójść do okulisty?

Trzeba zacząć od zwyczajnego, cyklicznego badania wzroku. Osoba dojrzała powinna zgłosić się na badanie wzroku raz w przeciągu dwóch lat, jednak po czterdziestym roku życia powinno się ono odbywać już raz na rok! Mało tego, rodzice nie mogą zapominać o konieczności przebadania wzroku swoich małych dzieci, które nawet jeżeli jakiś problem ze wzrokiem mają – mogą nie być tego świadome. Tak więc dziecko powinno mieć wykonane badanie wzroku co najmniej dwa razy przed pójściem do szkoły, z czego jedno niedługo po ukończeniu 1 roku życia.

Jak wygląda badanie wzroku?

Zazwyczaj składa się ono z dwóch podstawowych elementów. W opisywanym przypadku mowa o wadach wzroku, ponieważ w kwestii chorób oczu badania są niezwykle zróżnicowane i wymagają większego zaawansowania.

A więc stawiając się u okulisty na cyklicznym badaniu wzroku, pierwszym etapem będzie przeprowadzenie komputerowego badania. Wykonuje się je za pomocą autorefraktometru. Należy oprzeć głowę na specjalnym podstawku, a czoło na podpórce. Podczas tego badania pod uwagę bierze się oboje oczu. Polega ono na spoglądaniu na obrazek w oddali, w tym czasie maszyna wpuszcza wiązkę nieszkodliwego światła do oka i bada w ten sposób krzywiznę rogówki, soczewki i ostrość wzroku. To właśnie w autorefraktometrze można dostrzec zazwyczaj obrazek przedstawiający domek.

Następnie przeprowadzane jest badanie ostrości wzroku, które wykonuje się z pomocą tzw. tablic Snellena. Znajdują się na nich znaki o różnych rozmiarach, gdzie ich wielkość zmniejsza się z każdym kolejnym rzędem. Jeżeli specjalista wykryje pogorszenie się wzroku, przeprowadzi próbę jego korekcji, po czym dobierze odpowiednie okulary lub soczewki korekcyjne.