Menu

Badanie pola widzenia

7 marca 2019 - Blog

Narząd wzroku jest jednym z najdelikatniejszych w organizmie ludzkim. Dosłownie nikt nie chciałby doprowadzić do pogorszenia swojego widzenia, nie mówiąc już o całkowitej jego utracie. Niestety, mimo tego nadal niewiele osób korzysta z usług okulisty, co często prowadzi do powikłań.

Abstrahując nawet od wad wzroku, które trzeba obserwować – ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na chorobę oczu, ponieważ taka dolegliwość często w pierwszych etapach w ogóle się nie objawia, natomiast czasem może prowadzić do całkowitej utraty wzroku! Mowa tutaj na przykład o zaćmie czy jaskrze.

Nie można tych kwestii bagatelizować, dlatego należy odwiedzać okulistę regularnie, co najmniej raz na dwa lata, a po 40. roku życia – rokrocznie. Jeżeli po takiej wizycie, specjalista będzie podejrzewał występowanie choroby oczu, konieczne będzie wykonanie kilku bardziej zaawansowanych badań, na przykład perymetrii. Na badanie pola widzenia kierowane są również osoby zmagające się z chorobami neurologicznymi, a także nadciśnieniem tętniczy.

Perymetria komputerowa służy do określenia, czy u pacjenta występują ubytki w polu widzenia. Często stosuje się ją do wykrycia wspominanej wcześniej jaskry, ale też zwyrodnienia plamki żółtej czy innych zaburzeń neurologicznych. Perymetria analizuje próg czułości siatkówki i wyznacza mapę centralnego i obwodowego pola widzenia. Co można wykryć podczas badania pola widzenia? Są to między innymi zmiany chorobowe nerwu wzrokowego, choroby siatkówki oraz jaskry.

Jak wygląda badanie pola widzenia?

Podczas tego badania pacjent znajduje się przy specjalnym urządzeniu, zwanym polomierzem. Wymaga ono mocnego skupienia i uwagi, ponieważ zadaniem pacjenta jest naciskanie przycisku w momencie, kiedy w jego polu widzenia pojawi się świetlny punkt. Jeżeli osoba badana używa okularów do bliży, może je mieć założone. Całość przebiega w czasie ok. kilkudziesięciu minut. Badanie jest bezbolesne, jednak ze względu na wzmożone skupienie może być męczące.