Jak zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem?
Zakup dobrej jakości okularów to inwestycja – warto zadbać o to, żeby była ona opłacalna. Kupowanie nowych okularów co kilka lub kilkanaście miesięcy to spory wydatek, którego można uniknąć. Ważne jest, by odpowiednio dbać o szkła i oprawki, chroniąc je przed uszkodzeniem. Czy wiesz, jak zabezpieczyć okulary przed zniszczeniem?
Jak dbać o okulary?
Zastanawiasz się, jak prawidłowo dbać o szkła i oprawki? Przede wszystkim uważaj na to, gdzie kładziesz swoje okulary. Zostawianie ich w nietypowych miejscach (np. na podłodze lub na krawędzi stołu) to proszenie się o kłopoty – istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś nieuważnie strąci lub nadepnie na szkła. Warto nie zapominać o tym, by zdjęte okulary zawsze chować do futerału i zostawiać je w dobrze widocznych miejscach.
Problemem, z którym boryka się wielu właścicieli okularów, są rysy na soczewkach. Jeżeli chcesz ich uniknąć, powinieneś pamiętać o tym, by czyścić je specjalną ściereczką z mikrofibry. Przecieranie szkieł papierem kuchennym, rękawem, szalikiem lub innym materiałem nieprzystosowanym do usuwania zabrudzeń i pyłków z soczewek okularowych, może porysować szkła.
Żeby skutecznie wyczyścić okulary, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne płyny do soczewek. Na rynku znaleźć można wiele preparatów, które nie tylko czyszczą, ale także zapobiegają parowaniu szkieł.
O czym jeszcze warto pamiętać, by jak najlepiej dbać o okulary?
Warto pamiętać, że nie każde uszkodzenie oznacza, że okulary nadają się tylko do wymiany. W przypadku drobnych zniszczeń najlepiej zgłosić się do sprawdzonego optyka, który dokona naprawy. Do salonu można zgłosić się m.in. w przypadku wygięcia oprawek, odpadającego nanośnika lub luźnych śrubek.
Uwaga! Niezależnie od tego, w jak dobrym stanie są Twoje okulary, soczewki okularowe należy wymienić w przypadku pogłębienia się wady wzroku. Okuliści zalecają rutynową kontrolę co najmniej raz na dwa lata, w trakcie której specjalista oceni, czy potrzebujesz nowych szkieł, czy nie będzie to konieczne.
Czy wiesz, że ekspozycja na słońce może wpłynąć na żywotność Twoich okularów? Długotrwałe wystawianie okularów na działanie promieni słonecznych może prowadzić do uszkodzenia powłok ochronnych soczewek oraz wyblaknięcia oprawek. Dlatego warto unikać pozostawiania okularów na słońcu, na przykład na desce rozdzielczej samochodu czy na parapetach okiennych.
Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać, jest dbanie o właściwe dopasowanie okularów do twarzy. Niewłaściwie dobrana oprawka może powodować dyskomfort noszenia, a także sprawić, że okulary będą się szybciej zużywać. Warto zwrócić się do optyka, który pomoże dobrać odpowiednią oprawkę oraz ewentualnie dostosować ją do kształtu twarzy.
Zachowanie ostrożności podczas uprawiania sportu czy wykonywania innych aktywności fizycznych również może przyczynić się do dłuższej żywotności okularów. W przypadku intensywnego wysiłku warto zainwestować w specjalne paski do okularów, które zapobiegną ich przypadkowemu upadkowi oraz uszkodzeniu.
Dbając o okulary, nie można zapominać o regularnym kontrolowaniu stanu ich elementów. Warto sprawdzać, czy wszystkie części są mocno przymocowane, a także czy oprawki nie są wygięte lub uszkodzone. W razie potrzeby można udać się do optyka w celu przeprowadzenia korekty.
Aby zabezpieczyć okulary przed przypadkowym uszkodzeniem, warto również pomyśleć o zakupie odpowiedniego etui. Twarde futerały zabezpieczają okulary przed zgnieceniem, podczas gdy miękkie pokrowce chronią je przed zarysowaniami.
Podsumowując, odpowiednia troska o okulary może znacznie przedłużyć ich żywotność. Dbając o właściwe przechowywanie, czyszczenie i dopasowanie okularów, unikniesz niepotrzebnych wydatków związanych z ich wymianą. Pamiętaj także o regularnych wizytach u okulisty, aby kontrolować stan swojego wzroku i ewentualnie dostosować soczewki do zmieniających się potrzeb.